B2B alıcılar için pratik bir tahmin kılavuzu: bina tipine göre çelik tonaj kıyaslamaları, çelik miktarını belirleyen on değişken, adım adım manuel yöntem, depolar, vinç atölyeleri ve çok katlı binalar için çözümlü örnekler ve bir tedarikçinin metraj listesini doğrulayan sorular.
Yurt dışından bir alıcının çelik yapı binası planlarken sorduğu ilk sorulardan biri aldatıcı biçimde basittir: bu bina gerçekte ne kadar çelik gerektirir? Yanıt, neredeyse tüm alt kararları yönlendirir — bütçe, navlun planı, temel tasarımı, montaj vinci seçimi ve masanızdaki her fiyat teklifinin güvenilirliği. Ancak çoğu alıcı, sözleşmeyi vermeden önce bir tedarikçinin tonaj rakamının gerçekçi olup olmadığını kontrol edecek güvenilir bir yönteme sahip değildir.
Bu kılavuz, çelik yapı binalarında çelik tonajının nasıl tahmin edildiğini pratik terimlerle açıklar: mühendislerin kullandığı pratik referans değerleri, tonajı artıran veya azaltan tasarım değişkenleri, kendi projenize uygulayabileceğiniz adım adım bir tahmin yöntemi ve bir tedarikçinin metraj listesinin mühendislik ürünü mü yoksa tahmin mi olduğunu ortaya koyan sorular. Bu metin, uluslararası tedarikçilerden çelik yapı depolar, atölyeler, fabrikalar ve ticari binalar tedarik eden B2B alıcıları — ithalatçılar, genel yükleniciler, geliştiriciler ve proje danışmanları — için yazılmıştır.
Çelik Miktarı Tahmini Alıcılar İçin Neden Bu Kadar Önemli?
Çelik yapı binalar ağırlık üzerinden fiyatlandırılır, teklif edilir ve sevk edilir. Ancak emtia alımından farklı olarak ağırlık ürün tarafından sabitlenmez — bir tasarım çıktısıdır. Aynı 3.000 metrekarelik depo için teklif veren iki tedarikçi, yüzde 25 farklı tonajlar bildirebilir; çünkü biri daha sık aralıklı daha hafif çerçeveler, diğeri daha geniş aralıklı daha ağır çerçeveler tasarlamıştır. Her iki bina da aynı yükleri karşılayabilir; ancak çelik miktarları, maliyetler ve navlun faturaları aynı olmayacaktır.
Bir binanın ne kadar çelik gerektirdiğini anlamak, alıcıları üç somut şekilde korur:
- Bütçe doğruluğu. Çelik tonajının ton başı fiyatla çarpımı, malzeme maliyetinin çekirdeğidir. Gerçekçi bir tonaj tahmini, teklifleri akıl süzgecinden geçirmenizi ve bir tasarım değişikliğinin fiyatı nasıl hareket ettireceğini öngörmenizi sağlar.
- Navlun ve lojistik planlaması. Tipik bir tek katlı çelik bina, zemin alanının metrekaresi başına 25 ila 45 kilogram çelik içerir. 3.000 m²'lik bir depoda bu, 75 ila 135 ton eder — kabaca üç ila beş adet 40 fitlik konteyner yükü veya birkaç flat-rack sevkiyatı. Tonaj, projenizin konteynerlerle, parça yüklemeyle veya bir karışımla sevk edilip edilmeyeceğini belirler ve uzak destinasyonlar için navlun, teslim maliyetinin anlamlı bir payı olabilir.
- Adil tedarikçi karşılaştırması. Tonajı bağımsız olarak tahmin edebildiğinizde, düşük bir fiyatın gerçek mühendislik verimliliğini mi yoksa projenizin gerçekte ihtiyaç duyduğundan daha az çeliği mi yansıttığını görebilirsiniz.
Kısacası, tonaj okuryazarlığı satın alma kaldıracıdır. Yapı mühendisi olmanıza gerek yoktur; ancak doğru soruları sormak ve savunulabilir bir yanıtı tanımak için yeterli yönteme ihtiyacınız vardır.
Pratik Referans Değerleri: Metrekare Başına Ne Kadar Çelik?
Deneyimli keşif uzmanları, alan başına ağırlık referanslarından başlar ve ardından spesifik tasarıma göre ayarlama yapar. Aşağıdaki rakamlar, olağan yük koşulları altındaki alçak katlı çelik yapı binalar için yaygın olarak kullanılan başlangıç aralıklarıdır. Bunları planlama kılavuzu olarak değerlendirin, garanti olarak değil — bu makalenin ilerleyen kısmındaki uygulamalı yöntem, bir referans değerini proje rakamına dönüştüren şeydir.
- Hafif çelik depolar ve depolama hangarları (vinçsiz, açıklık 15–30 m, saçak yüksekliği 6–10 m): tipik olarak zemin alanının m²'si başına 25–35 kg çelik.
- Hafif tavan vinçli standart portal çerçeve depolar (5–10 t): tipik olarak 30–40 kg/m².
- Orta ve ağır vinçli endüstriyel atölyeler (10–32 t): tipik olarak 40–55 kg/m²; vinç kapasitesi ve saçak yüksekliği arttıkça yükselir.
- Ağır endüstriyel binalar (50 t ve üzeri vinçler, yüksek açıklıklar, proses ekipmanı desteği): 55–80 kg/m² veya daha fazla.
- Çok katlı çelik ticari veya ofis binaları (2–6 kat): açıklık ve kat yüküne bağlı olarak tüm katlar genelinde tipik olarak 45–70 kg/m².
- Geniş açıklıklı kamu binaları (stadyumlar, hangarlar, 60 m+ net açıklıklı terminaller): son derece projeye özgü; kapalı alanın metrekare başına yaygın olarak 80–150 kg veya daha fazlası.
- Çelik ahırlar ve tarımsal hangarlar (hafif kaplama, ölçülü yükler): genellikle 20–30 kg/m².
Hızlı bir çapraz kontrol: 3.000 m² net açıklıklı bir depo, yaklaşık 30 kg/m² ile yaklaşık 90 ton yapısal çelik gerektirir. Aynı bina için bir teklif 45 ton iddia ediyorsa, eksik bir şey var — belki daha hafif yükler varsayılmış, belki rüzgâr veya kar kriterleri düşürülmüş, belki daha az ikincil eleman kullanılmış. 160 ton iddia ediliyorsa, ya tasarım standardın çok ötesinde yükler taşıyor (vinçler, asma katlar, gelecekteki genişleme hükümleri) ya da teklif şişirilmiş. Her iki durumda da artık hangi soruları soracağınızı biliyorsunuz.
Çelik Tonajını Gerçekte Ne Belirler: Önemli Olan On Değişken
Referans değerleri, ancak bir tasarımı bunların üstüne veya altına neyin taşıdığını anladığınızda işe yarar. On değişken, benzer görünen binalar arasındaki çelik miktarı farkının neredeyse tamamını açıklar.
1. Kolonlar Arası Açıklık
Açıklık, en güçlü tek belirleyicidir. Metrekare başına çelik ağırlığı, net açıklığın karesiyle yaklaşık olarak artar: açıklığı iki katına çıkarmak, çerçevelerde gereken çeliği iki katından fazla artırır. 18 m açıklıklı bir portal çerçeve, aynı yükleri taşıyan 36 m açıklıklı bir çerçeveden metrekare başına çarpıcı biçimde daha hafiftir. Bu nedenle alıcılar, işlevsel bir gerekçe olmaksızın büyük net açıklık öngören her yerleşim planını sorgulamalıdır — raf düzenleri, araç dolaşımı ve üretim hatları, operasyonun gerçekte ne kadar kolonsuz genişliğe ihtiyaç duyduğunu belirler. Gereksiz her açıklık metresi iki kez ödenir: bir kez çelikte, bir kez navlunda.
2. Kolon Aralığı ve Çerçeve Sayısı
Açıklık sabit tutulduğunda, daha sık kolon aralığı her biri daha az çatı taşıyan daha fazla çerçeve demektir — daha hafif tek tek çerçeveler ama daha fazla sayıda. Daha geniş aralık ise daha az sayıda, daha ağır çerçeve demektir. Çoğu tek katlı bina için ekonomik optimum, 6 ila 9 metre arası aks aralığına denk gelir; bu yüzden sektör varsayılanıdır. Bir tedarikçi sıradan bir depo için 12 m aks öneriyorsa çerçeveler ağırlaşır ve aşıklar derinleşir; 4,5 m aks öneriyorsa toplam çerçeve sayısı artar. Her iki uç da meşru olabilir, ancak binanın kullanımıyla gerekçelendirilmelidir, alışkanlıkla teklif edilmemelidir.
3. Saçak Yüksekliği ve Bina Yüksekliği
Daha yüksek binalar daha fazla rüzgâra direnir. Saçak yüksekliği hem kolon kesitini (yüksek kolonlar yanal rüzgâr altında dikey konsol gibi davranır) hem de destek ihtiyacını artırır. 12 m saçak yüksekliğindeki bir depo, herhangi bir vinç yükü eklenmeden önce, aynı ayak izine sahip 8 m yüksekliğindeki bir depodan yüzde 15–25 daha fazla çelik taşıyabilir. Alıcılar için pratik kontrol şudur: operasyon gerçekten ekstra net yüksekliğe ihtiyaç duyuyor mu, yoksa mevcut bir binaya uymak için mi daha yüksek bir bina belirtildi?
4. Vinç Yükleri
Tavan vinçleri, bir depo çerçevesini yorulma yüklü bir endüstriyel yapıya dönüştürür. Vinç yolu kirişleri, kademeli veya konsollu kolonlar ve daha ağır temel bağlantıları, vinç kapasitesi ve çalışma sınıfıyla yaklaşık orantılı olarak çelik ekler. Planlama rakamı olarak, vinç kapasitesinin her iki katına çıkması, kolonlarda ve vinç yolu kirişlerinde yoğunlaşan anlamlı tonaj ekler — 20 t vinçli bir bina, basitçe 10 t vinçli bir bina artı bir marj değildir. Proses planınız izin veriyorsa, gerçekten ihtiyaç duyulan maksimum vinç kapasitesini belirtmek (bir gün kiralayabileceğiniz en büyük vinci değil), tasarım aşamasında mevcut en etkili çelik tasarrufu kararlarından biridir.
5. Tasarım Yükleri: Rüzgâr, Kar ve Deprem
Sakin bir iç bölge sahası ve tayfunlara açık bir kıyı sahası için mühendislik hesapları yapılmış aynı çizim, çok farklı tonajlar üretir. Rüzgâr basıncı, rüzgâr hızının karesiyle ölçeklenir; bu nedenle 35 m/s tasarım rüzgârından 55 m/s siklonik bölgeye geçmek, alçak katlı bir binada çelikte yüzde 20–30 artış yaratabilir; bu artış destekler, bağlantılar ve ankrajda yoğunlaşır. Ağır kar bölgeleri de benzer şekilde aşıkları ve makas elemanlarını kalınlaştıran çatı yükü ekler. Deprem bölgeleri sünek detaylandırma ve yanal kuvvetlere direnç kapasitesi ekler. Alıcılar, tedarikçinin sahanın rüzgâr hızını, zemin kar yükünü ve deprem bölgesini sormasını beklemelidir — bunları sormadan teklif veren bir tedarikçi, sizin binanızı değil genel bir binayı fiyatlandırıyordur.
6. Çatı ve Duvar Kaplama Tipi
Kaplamanın kendi ağırlığı, çerçevelerin taşıması gereken gerçek bir yüktür. Tek kat oluklu çelik sac en hafif seçenektir; yalıtımlı sandviç paneller ağırlık ekler; yalıtım ve astar içeren dikişli çatı sistemleri daha fazla ekler. Daha ağır bir kabuk, aşıkları ve kuşakları kalınlaştırır ve çerçeve tonajını bir miktar artırır. Etki metrekare başına ölçülüdür ancak binlerce metrekarelik çatıda birikir. Kabuğu ısı ve ses performansı ihtiyaçlarına göre seçin ve küçük yapısal sonucu kabul edin — ancak bunun orada olduğunu bilin.
7. Asma Katlar, Çok Katlı Alanlar ve Asılı Yükler
3,5–5 kN/m² hareketli yük için tasarlanmış bir asma kat döşemesi, ağırlık açısından sıradan bir çelik binadaki en ağır elemanlardan biridir — kirişler, ikincil kirişçikler ve döşeme plakası birleşerek asma kat alanının metrekaresi başına onlarca kilogram ekler. Benzer şekilde, asılı proses boru hatları, havalandırma kanalları, güneş panelleri veya konveyör sistemleri, yapının bir yerinde ekstra çeliğe dönüşür. Gelecekteki asılı yüklerini tasarım aşamasında listeleyen alıcılar bunları verimli şekilde taşıtır; sonradan ekleyen alıcılar ise pahalı güçlendirmelerle karşılaşır.
8. Çelik Kalitesi ve Malzeme Verimliliği
Standart Çin Q355B çeliği (Avrupa S355'e eşdeğer), Q235B'den (yaklaşık S235) yaklaşık yüzde 30 daha fazla tasarım gerilmesi taşır; bu da bir Q355B çerçevenin aynı yükler için daha az malzeme kullanabileceği anlamına gelir. Çoğu saygın üretici, birincil çerçeveleri Q355B'de ve ikincil elemanları daha hafif kalitelerde veya galvanizli soğuk şekillendirilmiş profillerde tasarlar. Kalite seçimi kaliteyle ilgili değildir — her ikisi de tamamen sağlam yapısal çeliklerdir — malzeme verimliliğiyle ilgilidir. Teklifin hangi kaliteyi varsaydığını doğrulayın; çünkü daha fazla kilograma sahip daha düşük bir kalite, daha az kilograma sahip daha yüksek bir kaliteden daha pahalıya mal olabilir.
9. Bağlantılar ve Detaylar
Cıvatalı uç plakası bağlantıları, taban plakaları, ankraj cıvataları, takviye levhaları ve ek plakaları tipik olarak toplam tonajın yüzde 10–15'ini oluşturur. Daha fazla moment bağlantısı ve saha ekleri içeren daha ağır tasarımlar bu payı yükseltir. Bu pay israf değildir — bağlantılar yapının güvenliği ve montaj hızının yaşadığı yerdir — ancak teklifleri karşılaştıran alıcılar bağlantı varsayımlarının örtüştüğünü kontrol etmelidir: yüzde 100 cıvatalı saha bağlantılı bir tasarım, saha kaynağı varsayan bir tasarımdan biraz daha ağır olacaktır ve genellikle montaj hızı ve kaplama bütünlüğü için buna değer.
10. Tasarımcının Mühendislik Verimliliği
Son olarak, en büyük kontrol edilemeyen değişken: mühendis. İki yetkin mühendis, aynı brief üzerinde eleman optimizasyonu, değişken kesitli ve sabit kesitli kolonlar, delik deseni standardizasyonu ve aşık açıklık ekonomisi yoluyla meşru olarak yüzde 10–15 farklılaşabilir. Buradaki küçük bir fark normal mühendislik yargısıdır. Yüzde 40 fark ise iki tasarımın aynı problemi çözmediği anlamına gelir — biri muhtemelen yükleri, açıklıkları veya kriterleri kaçırıyordur.
Binanızın Çelik Ağırlığını Tahmin Etmek İçin Adım Adım Yöntem
Değişkenleri akılda tutarak, tek katlı bir çelik bina için savunulabilir bir planlama rakamı üreten pratik bir tahmin prosedürü aşağıdadır. Binanızın ölçüleriyle bunu tek bir sayfada uygulayabilirsiniz.
Adım 1: Bina Kabuğunu ve Çerçeve Geometrisini Tanımlayın
Şunları yazın: zemin alanı (uzunluk × genişlik), saçak yüksekliği, mahya yüksekliği, kolon aksları arası net açıklık ve aks aralığı. Örnek: 60 m × 50 m depo, 8 m saçak, 25 m net açıklık, 7,5 m aks — bu, 8 iç çerçeve artı 2 uç çerçeve verir.
Adım 2: Birincil Çerçeve Çeliğini Tahmin Edin
Birincil çerçeveler — kolonlar, mertekler ve bağlantı plakaları — tonajın çoğunu taşır; tipik olarak toplam bina çeliğinin yüzde 45–60'ı. Bir portal çerçeve için çalışma tahmini, referans toplamın yüzde 60–75'idir; makas çatılı bir binada makaslar ve kolonlar birlikte benzer bir pay tutar. Pratik bir kural olarak, 25 m açıklıklı, 8 m saçaklı bir portal çerçeve çifti (iki kolon artı iki mertek) yüklere bağlı olarak yaklaşık 1,2–1,8 ton ağırlığındadır; çerçeve sayısıyla çarpın. Örnek depo için: 10 çerçeve × ~1,5 t ≈ 15 ton birincil çerçeveleme.
Adım 3: Çatı Aşıklarını ve Duvar Kuşaklarını Ekleyin
Soğuk şekillendirilmiş galvanizli Z veya C aşıklar ve kuşaklar, sac kaplamalı bir binada tipik olarak tonajın yüzde 15–20'sini oluşturur. Aşık ağırlığı aralığa (yaygın olarak 1,5 m) ve çerçeveler arası açıklığa bağlıdır. Örnek için pratik bir tahmin: 3.000 m² çatı, ~4 kg/m² aşık çeliği artı 1.760 m² duvar, ~3 kg/m² ≈ 17,5 ton.
Adım 4: Çatı Desteklerini, Duvar Desteklerini ve Bağlantı Çubuklarını Ekleyin
Çatı düzlemlerinde ve seçili duvarlarda yuvarlak çubuk veya boru destekleme, yüzde 5–8 daha ekler. Rüzgâr bölgesine bağlı olarak zemin alanının metrekaresi başına 0,8–1,5 kg tahmin edin. Örnek için: ~3,5 ton.
Adım 5: İkincil Destekleri ve Muhtelif Çeliği Ekleyin
Saçak kuşakları, mahya elemanları, kapı ve pencere çerçevelemesi, sehim çubukları ve merdiven/basamak çeliği (varsa) kabaca yüzde 5 ekler. Örnek için: ~2 ton.
Adım 6: Bağlantıları ve Temel Donanımlarını Ekleyin
Uç plakaları, taban plakaları, takviye levhaları, ankraj cıvataları ve yüksek mukavemetli cıvata setleri, cari toplamın yüzde 10–15'ini ekler. Buraya kadarki örnek için: (15 + 17,5 + 3,5 + 2) = 38 ton × %12 ≈ 4,5 ton.
Adım 7: Toplayın ve Sağlama Yapın
Örnek için toplam: kabaca 42–43 ton veya yapısal çelik artı bağlantılar için yaklaşık 14 kg/m² — ılımlı rüzgâr bölgesindeki 25 m açıklıklı bir depo için hafif uçta, optimize edilmiş bir tasarım için gerçekçi bir sonuç. Referans aralıklarına karşı çapraz kontrol yapın: 14 kg/m², 25–35 kg/m² planlama aralığının altındadır; bu, ya tasarımın olağandışı verimli olduğunu ya da çerçeve tahminimizin hafif kaldığını işaret eder. Üst varsayımları (çerçeve çiftleri 1,8 t, aşıklar 5 kg/m²) kullanın ve rakam ~28 kg/m²'ye çıkar — aralığın içinde. Ders: gerçek tonajı parantez içine almak için tahmini hem iyimser hem muhafazakâr varsayımlarla çalıştırın, ardından tedarikçinin metraj listesinin sizin aralığınıza düşmesini talep edin; düşmüyorsa açıklama isteyin.
Yöntemin Sınırlarına Dair Bir Not
Bu el yöntemi, geleneksel tek katlı binalar için yaklaşık ±%20 doğrulukta bir planlama tahmini üretir. Yapısal tasarımın yerini tutmaz. Değeri satın almada: bir teklifin tonajının makul olup olmadığını söyler ve makul değilse nedenini sormanızı sağlar.
Kesit Tablosu Yöntemi: Ağırlığı Eleman Eleman Tahmin Etme
Tasarım çizimleri — ön çizimler bile — mevcut olduğunda, daha kesin bir teknik kullanılabilir hale gelir: kesit tablosu yöntemi. Her sıcak haddelenmiş ve kaynaklı çelik kesitin yayımlanmış bir metre başına teorik ağırlığı vardır; standart kesit tablolarında listelenir (H kesitler için Çin GB/T 11263, Avrupa EN 10365, Amerikan AISC kılavuzları). Yöntem basittir: eleman ağırlığı = metre başına ağırlık × eleman uzunluğu; eleman listesi üzerinden toplanır.
Birkaç yaygın referans değeri ölçeği gösterir (satın alma kararları için her zaman güncel standart tablolardan doğrulayın): 200×100 H kesitli bir kolon metre başına yaklaşık 21 kg'dır; 300×150 H kesit yaklaşık 37 kg/m; 400×200 H kesit yaklaşık 66 kg/m; 500×200 H kesit yaklaşık 90 kg/m; L50×5 köşebent yaklaşık 3,8 kg/m; 20 mm yuvarlak çubuk yaklaşık 2,5 kg/m. Depo çatılarında yaygın olan boyutlardaki soğuk şekillendirilmiş Z aşıklar, derinlik ve kalınlığa bağlı olarak 2 ila 7 kg/m arasındadır.
25 m açıklıklı, 8 m saçaklı örneğimizde kesit tablosu yöntemi hızlıca uygulandığında şöyle görünür: 300×150 kesitte 8,5 m imalat uzunluğundaki her kolon ≈ 37 × 8,5 ≈ 315 kg; aynı kesitte iki adet 12,8 m yarıya bölünmüş her mertek ≈ yarım çift başına 950 kg veya yarım başına ~475 kg; dolayısıyla bir tam çerçeve (iki kolon, iki mertek yarısı) brüt olarak kabaca 2,1 ton ağırlığındadır; gerçek bir tasarımın uygulayacağı optimize edilmiş başlık azaltmaları düşüldüğünde, pratik referans yöntemiyle aynı 1,2–1,8 t net aralığını verir. İki yaklaşım birbirine yakınsar — bu da savunulabilir bir tahmini bir tahminden ayıran tam da bu tür bir çapraz kontroldür.
Alıcıların bu yöntemi kendilerinin çalıştırmasına nadiren gerek vardır, ancak var olduğunu bilmelidirler; çünkü tedarikçinin eleman listesi bu şekilde oluşturulur. Bir teklif tonaj rakamıyla geldiğinde, aynı birimlerde eleman listesini isteyin — kesitler, uzunluklar, miktarlar — ve toplamlar bir elektronik tabloda dakikalar içinde yeniden hesaplanabilir. Gerçek tasarım yazılımından çizim üreten tedarikçiler bu listeyi her aşamada oluşturabilir; oluşturamayan tedarikçiler tasarımı yapmamıştır.
Uygulamalı Örnek 1: Standart Net Açıklıklı Depo
4.000 m²'lik bir dağıtım deposu düşünün: 80 m × 50 m, 30 m net açıklık, 9 m saçak yüksekliği, 100 mm yalıtımlı dikişli çatı, sandviç panel duvarlar, vinç yok, 42 m/s tasarım hızına sahip kıyı rüzgâr bölgesi. Geniş açıklık ve kıyı rüzgârına göre ayarlanmış referans değerleri uygulandığında: 8 m akslarla çerçeve başına ~1,9–2,3 t birincil çerçeveler (13 çerçeve), yalıtımlı kabuk için aşıklar ve kuşaklar, rüzgâr için daha ağır destekleme, yüzde 13 bağlantılar. Gerçekçi bir mühendislik toplamı yaklaşık 120–145 tona veya 30–36 kg/m²'ye denk gelir — geniş açıklıklı yalıtımlı bir depo için beklenen bantta tam olarak. Bir tedarikçi 95 ton teklif ediyorsa, muhtemel açıklama daha hafif bir rüzgâr varsayımı veya düşürülmüş aşık spesifikasyonudur; 190 ton teklif ediyorsa, muhafazakâr genel kesitler veya şişirilmiş bir bağlantı payı arayın. Sözleşme imzalanmadan önce her ikisi de doğrudan bir soruyu hak eder.
Uygulamalı Örnek 2: Tavan Vinçli Endüstriyel Atölye
Şimdi 3.600 m²'lik bir işleme atölyesi: 90 m × 40 m, iki adet 24 m açıklık, 10 m saçak yüksekliği, bir açıklıkta iki adet 10 t tavan vinci, diğerinde 5 t, ılımlı iç bölge rüzgârı ve karı. Vinçler, vinç yolu kirişleri (10 t sınıfı için vinç yolu uzunluğunun metresi başına kabaca 60–90 kg), kademeli kolon detaylandırması ve daha ağır destekleme ekler. Vinç açıklığı kolonları ve vinç yolları birlikte birincil çelik kabaca 24–28 tona yükselir; vinçsiz açıklık depo seviyelerine yakın kalır. Bu sınıf bina için toplam mühendislik tonajı tipik olarak 150–180 ton veya 42–50 kg/m² civarına düşer — atölye referans değeriyle tutarlıdır. Yalnızca vinç spesifikasyonu, aynı büyüklükteki düz bir depoya kıyasla farkın 25–35 tonunu oluşturur; bu nedenle alıcılar vinç verilerini (kapasite, açıklık, çalışma sınıfı, açıklık başına vinç sayısı) birinci öncelikli tasarım girdisi olarak değerlendirmelidir.
Uygulamalı Örnek 3: İki Katlı Çelik Ticari Bina
Kat başına 1.200 m², 8 m kolon aksı, kompozit çelik-beton döşemeli 2 katlı bir ofis ve showroom binası için: döşeme çerçevelemesi (kirişler, ikincil kirişçikler ve çelik döşeme plakası) döşeme plakasının metrekaresi başına kabaca 40–55 kg katkı sağlar; kolonlar ve yanal destekleme her iki katın ortalaması olarak 15–25 kg/m² ekler. Toplam yapısal çelik tipik olarak tüm ayak izi genelinde yaklaşık 65–90 kg/m²'ye veya bu örnek için 80–110 tona denk gelir. Çok katlı tonaj metrekare başına doğası gereği tek katlıdan yüksektir; çünkü her kat sadece bir çatı değil, yüklü bir yapıdır — bina tipleri arasında metrekare fiyatlarını karşılaştırırken hatırlanmaya değer bir nokta.
Çelik Kalitesi Seçimi Satın Aldığınız Tonajı Nasıl Değiştirir?
Çelik binalar ağırlık üzerinden satıldığı için malzeme kalitesi doğrudan tonajla etkileşir. Q235B/S235 çeliği ton başına daha ucuzdur ancak kilogram başına daha zayıftır; Q355B/S355, Q235B'den yaklaşık yüzde 50 daha fazla akma dayanımı ve tipik elemanlarda yaklaşık yüzde 30 daha fazla tasarım kapasitesi taşır. Birincil çerçeveler için çoğu uluslararası kalitede üretici, tam da daha az kilogramın aynı yapısal işi yapması nedeniyle Q355B'yi varsayılan olarak kullanır. Bu, alıcılar için yararlı bir teklif kontrolü sağlar: her çelik kategorisinin hangi kaliteyi varsaydığını sorun. Tamamen Q235B'de bir teklif, aynı performans için doğal olarak daha yüksek tonaj gösterir; soru, ton başına fiyatının bunu telafi edip etmediğidir. Meşru düşük maliyetli tasarımlar, hafif yüklü ikincil elemanlarda Q235B ve çerçevelerde Q355B kullanır — hem ekonomik hem de sağlam bir hibrit. Uyarı işareti yaratması gereken şey, birincil çerçeve teklifinin Q235B'de, depo sınıfı tonajla ve yük gerekçesi olmaksızın verilmesidir.
Galvanizleme de ağırlık ekler — sıcak daldırma galvanizli ikincil çelik, spesifikasyona bağlı olarak 275–550 g/m² çinko katmanı taşır; sevk edilen ağırlığa küçük ama gerçek bir ek ve çeki listesinin nihai tonaj gerçeği olmasının bir nedeni daha.
Binanın Gizli Yarısı: İkincil Çelik ve Neden Hafife Alınır?
Alıcılar doğal olarak görünür çerçevelere odaklanır; ancak ikincil çelik — aşıklar, kuşaklar, saçak kuşakları, destekleme çubukları, kapı çerçeveleri, trimler ve damlalık destekleri — tipik olarak toplam tonajın yüzde 30–40'ını ve parça sayısının daha da büyük bir payını oluşturur. İkincil çeliği hafife almak, alıcı tarafındaki tahminlerde en yaygın hatadır; bunun iki nedeni vardır. Birincisi, ikincil elemanlar çok sayıda ve tek tek hafiftir; bu nedenle büyük elemanlara odaklanan zihinsel aritmetikten kaçarlar. İkincisi, kabuk seçimleri ikincil çeliği önemli ölçüde değiştirir: yalıtımlı dikişli çatılar, tek kat sac çatılara göre daha sık aralıklı daha derin aşıklar gerektirir; her panjur, kepenk kapı, pencere bandı ve çatı kapağı, mimari çizimde asla görünmeyen çerçeve çeliği ekler.
Alıcılar için pratik disiplin: bir metraj listesini incelerken, ikincil çeliğin kategorilere göre (çatı aşıkları, duvar kuşakları, destekleme, muhtelif çelik) kalemlendirildiğini, tek bir satırda toplanmadığını kontrol edin. Kalemli listeler binanın ölçülerine karşı kontrol edilebilir; götürü tutarlar edilemez. İkincil çeliği kalemlendiren bir tedarikçi genellikle onu saymıştır; toplayan bir tedarikçi ise çoğu zaman saymamıştır.
Tonajdan Paraya: Çelik Miktarı Proje Maliyetini Nasıl Şekillendirir?
Çelik tonajı proje bütçesini dört kanaldan besler ve alıcılar dördünü de modellemelidir:
- Malzeme maliyeti. İşlenmiş ve kaplanmış yapısal çelik ton başına fiyatlandırılır. Malzeme genellikle en büyük tek maliyet kalemidir; bu nedenle yüzde 10 tonaj farkı, en büyük rakamdaki yüzde 10 farktır.
- Navlun. Deniz navlunu konteyner başına veya parça yük tonu başına fiyatlandırılır. Uzak destinasyonlar için navlun, teslim edilen çelik maliyetine yüzde 10–20 ekleyebilir ve doğrudan belirleyicisi tonajdır. Verimli tonaj bu nedenle navlun tasarrufudur da — aşırı tasarlanmış binaların neden yalnızca malzeme maliyetlerinin öne sürdüğünden daha pahalı olduğunun bir nedeni.
- Temel maliyeti. Daha ağır çelik daha ağır temeller demektir. Beton ve kazık maliyetleri kolon reaksiyonlarıyla hareket eder; bu nedenle çerçevedeki tonaj tasarrufu inşaat işleri bütçesine yansır — farklı bir sözleşmede görünen bir tasarruf; tam da bu yüzden sıklıkla göz ardı edilir.
- Montaj maliyeti. Vinç saatleri ve ekip günleri, kaldırılacak parçaların sayısı ve ağırlığıyla ölçeklenir. Daha hafif, daha iyi standartlaştırılmış bir tasarım daha hızlı monte edilir ve montaj işçiliği çoğu varış pazarında pahalıdır.
Bu kanallar birlikte şu anlama gelir: 130 tonluk bir binada 15 ton tasarruf eden bir tasarım, 15 tonun fiyat karşılığını kurtarmaz — navlun, temeller ve montaj süresi hesaba katıldığında tipik olarak daha fazlasını kurtarır. Sektörün ham ton başı fiyat yerine mühendislik verimliliğine yaptığı vurgunun arkasındaki aritmetik budur.
Tonaj Sevkiyat Birimlerine Nasıl Eşlenir: Çelik Kesilmeden Önce Navlunu Planlamak
Yapısal çelik uzun, ağır ve düzensiz olduğundan tonaj rakamı binanızın fiziksel olarak nasıl seyahat edeceğini de belirler. 40 fitlik bir high-cube konteyner, nakliye hattına bağlı olarak yaklaşık 26–28 ton maksimum faydalı yük kabul eder; ancak uzun kolonlar ve mertekler nadiren verimli şekilde konteynere girer: yaklaşık 11,8 m'yi aşan elemanlar standart bir 40 fitlik kutuya hiç sığmaz ve daha kısa çerçeveler bile hacim israf eder; çünkü çelik yoğundur, konteynerler ise iç ölçülerle sınırlıdır. Gerçek sevkiyatlar bu nedenle birim tiplerini karıştırır.
Alıcılar için pratik bir planlama haritası:
- Konteynerler (40 ft HC). Aşıklar, cephe kirişleri, çaprazlama çubukları, cıvatalar, kenar profilleri ve sandviç paneller konteyner ile kolayca taşınır. Tipik bir depo projesinde tonajın yüzde 40–60'ı bu şekilde, orta ölçekli bir bina için 3–8 konteynerde sevk edilir.
- Flat rack'ler. Yaklaşık 12 m'ye kadar olan kolonlar, makaslar ve kafes parçaları flat rack üzerine istiflenip bağlanarak gönderilir. İki flat rack genellikle 30–40 ton çerçeve çeliği taşır.
- Dökme yük / dökme yük gemisi. 12 m'den uzun elemanlar — geniş açıklıklı kafesler, kemer parçaları, uzun kolonlar — için flat-bed veya proje kargo gemilerinde dökme yük taşımacılığı tek seçenektir; ton veya ölçü tonu başına fiyatlandırılır.
Daha önceki örnekleri sevkiyat planlarına dönüştürdüğünüzde navlun mantığı görünür hale gelir: 130 tonluk depo yaklaşık 4–6 konteyner artı 4–6 flat rack; 160 tonluk vinç atölyesi daha ağır kolonları ve vinç yolları kirişleri için daha fazla flat rack ekler; 500 tonluk geniş açıklıklı projede ise özel dökme yük charter ekonomisine doğru gidilir. Bölümlerin sıralaması da önemlidir — çelik montaj sırasına göre sevk edilmelidir; böylece sahaya ilk ulaşan konteynerler, montaj ekibinin ilk ihtiyaç duyduğu çerçeveleri ve cıvataları içerir. Sevkiyat bölümlemesini daha ilk gemi yüklenmeden önce montaj programıyla koordine eden alıcılar, rastgele sırayla varıştan kaynaklanan demuraj ve yeniden elleçleme maliyetlerinden kaçınır. Paketleme tasarımının navlun maliyetini nasıl düşürdüğüne daha yakından bakmak için çelik yapı binalarının konteyner navlun maliyetlerini düşürecek şekilde nasıl paketlenip sevk edildiğini.
Bir Tedarikçinin Tonajını Nasıl Doğrularsınız: Mühendisliği Tahminden Ayıran Sorular
Deneyimli bir çelik yapı tedarikçisi, tonajı belgelenmiş bir tasarım sürecinin çıktısı olarak üretir. Doğrulama görüşmesi hataları yakalamaktan çok, bir sürecin var olup olmadığını teyit etmekle ilgilidir. İşin büyük kısmını beş soru halleder:
- “Lütfen tonaj dökümünü kategori bazında paylaşır mısınız?” Güvenilir bir yanıt, ana çerçeveleri, ikincil çeliği, çaprazlamaları ve bağlantıları kalem kalem listeler — ve oranlar bu makaledeki aralıklara benzemelidir.
- “Hangi tasarım yükleri kullanıldı — rüzgâr hızı, kar yükü, sismik bölge?” Tedarikçi değerleri ve kaynağını (sizin brief'iniz veya uyguladığı yerel yönetmelik) belirtmelidir. Burada verilen genel yanıtlar, genel binalar öngörür.
- “Ana ve ikincil elemanlar için hangi çelik kalitesi kullanıldı ve haddehane sertifikaları sağlanıyor mu?” Kalite hem tonajı hem fiyatı etkiler; izlenebilir haddehane sertifikaları ise her şeyi etkiler.
- “Sevkiyattan önce tasarım çizimlerini ve eleman listesini görebilir miyiz?” Saygın imalatçılar, onay çizimlerini sözleşmesel bir adım olarak sağlar. Çizimler yalnızca ödeme sonrasında varsa, tasarım süreci tersine işliyor demektir.
- “Bağlantı cıvatası listesi nedir ve çelikle birlikte sevk ediliyor mu?” Cıvata setleri tonaj olarak küçük ama sonuç olarak büyüktür; burada görünen paketleme disiplini tüm operasyonu yansıtır.
Bu beş soruyu istikrarlı biçimde soran alıcılar, yanıtların kalitesinin sevkiyatın kalitesini herhangi bir fiyat karşılaştırmasından daha iyi öngördüğünü bildiriyor.
Alıcıların Yaptığı Yaygın Tahmin Hataları — ve Bunlardan Nasıl Kaçınılır
- Binaları yalnızca taban alanına göre karşılaştırmak. 3.000 m²'lik bir sundurma ile 3.000 m²'lik bir vinç atölyesi farklı ürünlerdir; metrekare başına çelik yoğunluğu yüzde 80'e kadar farklılık gösterir. Her zaman benzeri benzerle karşılaştırın: açıklık, yükseklik, vinç verileri, kaplama ve yükler.
- İlk tahmini nihai tahmin olarak görmek. Her iki taraftan gelen erken tonaj rakamları planlama rakamlarıdır. Önemli olan, onaylanmış çizimlerdeki ve çeki listesindeki rakamdır — ilk e-postadaki rakam üzerinden değil, o rakam üzerinden sözleşme yapın.
- Navlun-tonaj bağlantısını göz ardı etmek. Navlun teklifleri sabitlendikten sonra çelik tonajını optimize eden alıcılar masada para bırakır. Tonaj ve navlun tahminlerini birlikte yürütün; özellikle uzak destinasyonlar için.
- Yapısal inceleme yapmadan para tasarrufu için çelikten kesmek. Değer mühendisliği meşrudur; belgelenmemiş değer mühendisliği ise binaların denetimlerde veya fırtınalarda başarısız olma yoludur. Herhangi bir tonaj azaltımı, hangi tasarım varsayımının değiştiğinin açıklamasıyla birlikte gelmelidir.
- Temel reaksiyonunu unutmak. Çelik tonajı ile kolon taban reaksiyonları birlikte hareket eder. Çelik tedarikçisinin verilerini yerel inşaat mühendisiyle erken koordine eden alıcılar, bir tonaja göre tasarlanmış temel ile başka bir tonaja göre tasarlanmış bina arasındaki klasik çıkmaza düşmekten kaçınır.
Kaba Bir Tahmini Teklif Edilebilir Bir Rakama Dönüştüren Sekiz Girdi
Tedarikçiler yalnızca sahip oldukları bilgi kadar hassas tahmin yapabilir. Bir alıcı teklif talebi aşamasında aşağıdaki sekiz girdiyi sağladığında, dönen tonaj planlama aralığından teklif edilebilir, sözleşme düzeyinde bir rakama dönüşür — genellikle haftalar yerine günler içinde:
- 1. Genel ölçüler. Uzunluk, genişlik, saçak yüksekliği ve çatı eğimi veya mahya yüksekliği.
- 2. Açıklık ve kolon düzeni. Gerekli serbest açıklık(lar) ve yerleşimin tolere edebileceği varsa iç kolon hatları.
- 3. Aks aralığı tercihi veya kısıtı. Kaba bir ifade bile (“her 12 m'de kapı”) mühendisin çerçeve aralığını seçmesine yardımcı olur.
- 4. Vinç verileri. Kapasite, açıklık, kaldırma yüksekliği, çalışma sınıfı ve aks başına vinç sayısı — ya da net bir “vinç yok”.
- 5. Kaplama özellikleri. Tek cidarlı, sandviç panel veya dikişli kenet; yalıtım kalınlığı; duvar kaplama tipi.
- 6. Saha yük verileri. Tasarım rüzgâr hızı, yer kar yükü ve sismik bölge veya yapının uyması gereken yerel bina yönetmeliği.
- 7. İç ilaveler. Asma kat alanları ve amaçlanan kullanım yükleri, asılı tesisat, güneş panelleri veya gelecekteki genişleme provizyonları.
- 8. Varış limanı ve montaj planı. Liman navlun ekonomisini ve sevkiyat birimi sınırlarını belirler; montaj yöntemi taşıma bölümlemesini ve ek yerlerini etkiler.
Bu sekiz maddeyi içeren brief'ler daha sıkı fiyatlar, daha az revizyon döngüsü ve çeki listesine kadar korunan tonaj rakamları alır. Bunları içermeyen brief'ler genel binalar alır — ve nihai maliyetteki fark genellikle brief'i yazma emeğini aşar.
Sıkça Sorulan Sorular
Bir depo için metrekare başına kaç kilogram çelik normaldir?
Vinçsiz geleneksel tek katlı çelik bir depo için 25–35 kg/m² tipik planlama aralığıdır; alt uç kısa açıklıklar ve hafif kaplamayı, üst uç geniş açıklıklar, yalıtımlı kaplamalar ve yüksek rüzgâr bölgelerini kapsar. Tavan vinçleri kurulduğunda 5–15 kg/m² ekleyin.
1.000 m²'lik bir çelik bina ne kadar çelik gerektirir?
Planlama rakamı olarak, 1.000 m²'lik hafif bir depo yaklaşık 25–35 ton; orta vinçlerle 40–50 ton; iki katlı ticari bina olarak 65–90 ton gerektirir. Kesin rakam açıklık, yükseklik, yükler ve kaplamaya bağlıdır; bu nedenle güvenmeniz gereken şey yalnızca kıyaslama değil, tahmin yöntemidir.
Bir binanın çelik ağırlığı için basit bir formül var mı?
Pratik ilk geçiş formülü şudur: toplam çelik ≈ taban alanı × bina tipi için kg/m² yoğunluğu. Bunu kategori dökümüyle (çerçeveler, aşıklar, çaprazlamalar, bağlantılar) rafine edin; nihai hassasiyet yalnızca tasarım çizimlerindeki eleman listesinden gelir. Tek bir formül açıklık, yükseklik ve yük etkilerini yakalayamaz — bunu yapan şey yapısal tasarımdır.
Aynı bina için iki tedarikçi neden çok farklı tonajlar teklif etti?
Meşru farklar tasarım varsayımlarından kaynaklanır: açıklık ve aks aralığı seçimleri, yük kriterleri, çelik kalitesi ve bağlantı felsefesi. Gayrimeşru farklar ise eksik yüklerden veya şişirilmiş miktarlardan kaynaklanır. Kategori bazında döküm sorusu ile yük sorusu, hangi durumda olduğunuzu neredeyse her zaman ortaya çıkarır.
Daha yüksek çelik tonajı daha iyi bir bina anlamına mı gelir?
Otomatik olarak değil. Yüklerin gerektirdiğinden fazla çelik, yönetmelik minimumunun ötesinde güvenlik katmadan malzeme, navlun, temel ve montaj süresi olarak ödenir. Hedef doğru tonajdır: gerçek yükler ve dayanıklılık için yeterli, fazlası değil. Kalite sinyali tonaj büyüklüğü değil, mühendislik verimliliğidir.
Çelik tonajı sevkiyattan önce nasıl doğrulanır?
Her elemanı kesit ölçüsü ve ağırlığıyla listeleyen onaylı atölye çizimleri ve eleman listesi ile konteyner yüklemesindeki çeki listesi aracılığıyla. Alıcılar iki belgeyi uzlaştırabilir — çeki listesindeki toplam ağırlık, küçük bir marj içinde eleman listesiyle eşleşmelidir — ve fabrikadaki üçüncü taraf denetimi yüklemeye tanıklık edebilir.
Bina zayıflatılmadan çelik tonajı azaltılabilir mi?
Çoğu zaman evet; yük azaltma yerine tasarım optimizasyonu yoluyla: gerçek kullanıma uygun daha sıkı açıklık-aks geometrisi, doğru elemanlarda daha yüksek dayanımlı çelik, eğilme momentinin elverdiği yerde konik kolonlar, standart delik düzenleri ve aşık ekonomisi. Bunlar mühendis kararlarıdır — alıcının rolü eksiksiz yük ve kullanım verisi vermek ve optimizasyonun yapılıp yapılmadığını sormaktır.
Sonuç: Tonaj Bir Tasarım Çıktısıdır — Onu da Öyle Satın Alın
Bir çelik yapı binasının ne kadar çelik gerektirdiği, bakılacak sabit bir gerçek değil; açıklık, yükseklik, yükler, kaplama ve tasarımcının disiplininin mühendislik sonucudur. Kıyaslamaları anlayan, aralık tahminini yürüten ve doğrulama sorularını soran alıcılar kilogram değil bina satın alır ve hem şişirilmiş tekliften hem de yetersiz tasarlanmış olandan istikrarlı biçimde kaçınır.
Tonaj ayrıca her alıcının bundan sonra sorduğu para sorularıyla doğrudan bağlantılıdır: çelik ağırlığının teslim fiyatını nasıl yönlendirdiği ve yapısal sistemler arasında nasıl karşılaştırıldığı. Denklemin maliyet tarafı için devam edin: çelik binalar için eksiksiz bir maliyet dökümüve rakamların arkasındaki yapısal sistemler için bkz. Jidian'ın hafif çelik çerçeve depo sistemi işlenmiş bir referans tasarım olarak.
Güneydoğu Asya, Orta Doğu, Afrika ve Latin Amerika'daki uluslararası alıcılar için pratik yol, tasarımı, imalatı ve ihracatı tek çatı altında yapan bir üreticiyle çalışmaktır; böylece teklif edilen tonaj çizilen, sevk edilen ve monte edilen tonaj olur. Çin'in Xiamen şehrinde merkezli Jidian Construction Materials Co., Ltd., yıllık 360.000 ton çelik yapı ve 1.000.000 metrekare bina kaplama sistemi kapasitesine sahip üretim tesislerini işletmekte, ISO 9001, CE, SGS ve BV sertifikalarına sahip bulunmakta, Çin ulusal çelik yapı standartlarının formülasyonuna katılmakta ve 50'den fazla ülkede müşterilere hizmet vermektedir. Depo, atölye veya endüstriyel bina projenizi görüşmek için bina ölçülerinizi, saha yüklerinizi ve vinç gereksinimlerinizi gönderin — ve satır satır doğrulayabileceğiniz bir tonaj dökümü isteyin.
